Balassagyarmat
Balassagyarmat az Ipoly-parti hangulatos város alapítása a 9. századi honfoglalás kori idők homályába vész, de napjainkig nevében őrzi az e földön hazát teremtett Gyarmat törzs nevét. Sok csatát látott várából mára csak annyi maradt, hogy szinte eltünne egy termetesebb palóc asszonyság szoknyája alatt.
A Bástya utcába található kövek mellett mindenképpen érdemes megállnunk néhány percre, hiszen a magyar történelem különösen izgalmas, érdekes korszakáról, a 16. században idáig nyomuló törökök elleni, utolsó területeinket védő végvári csatározásokról mesélnek. Ezekből a harcokból sokszor a hazaszeretet fűtötte nők is kivették a részüket. A balassagyarmati lányoknak, asszonyoknak a Palóc Múzeum kertjében emelt emlékművet a hálás utókor.
A valaha nagyméretű vár sokszor cserélt gazdát, győzelmeket és vereségeket élt meg, még végűl 1663-ban a török kőhalmazzá változtatta. Az elnéptelenedett vidékre a török hódoltság után, a 17.század végén kezdték betelepíteni a sokszínű etnikumú lakosságot. A palócok származása mindmáig vitatott. Egyesek ősmagyar eredetűnek, mások a tatárok rokonának tartják ezt a sajátos nyelvjárást beszélő, értékes, különleges népművészettel rendelkező népcsoportot. Egykori mindennapjaikkal és ünnepeikkel, szokásaikkal és viseleteikkel ismerkedhetünk a Palóc Múzeumban, amelynek gyűjteménye felöleli Nógrád megye teljes paraszti kultúráját.
Egykoron nagy rangja volt a palóc bútoroknak, amelyeknek jó néhány kimagasló értékű darabjára csodálkozhatunk rá itt. Megismerhetjük a legősibb magyar bútorfajták egyikét, a szuszékot. Ennek az egyszerűségében is nemes szépségű faládának az oldalaira félkörök, körívek, kockák egymásba fonódó rajzát karcolta rá valamikor az egyszerű mesterember. Nem kevésbé szemet gyönyörködtetőek azok a sarokpadok, amelyeknek meseszerű, áttört faragásaiban füstölgő kéményű kis házakat vagy éppen kivont kardú huszárokat fedezhetünk fel.
A múzeumépületet övező, védett ligetben felállított parasztporta az áttelepített építményekből álló szabadtéri múzeumok közül az első volt Magyarországon. A hagyomány úgy tartja, hogy az akkor 150-200 évesre becsült, darabjaira bontott faházat hét szekér fuvarozta a múzeum udvarára. A jelenlegi ház Bocsárlapujtőről, a pajta Litkéről, az olajsütő Patvarcról származik. Az utóbbi években Mária-kápolnával is kiegészült a palóc fundus.
A város egyik legszebb épülete, az 1832-35 között épült, klasszicista Régi Vármegyeháza nemcsak arra emlékeztet, hogy Balassagyarmat 1790-től egészen 1950-ig megyeszékhely volt, hanem a 19. századi magyar irodalom két óriására is.
A Goethe Faustjához hasonlóan egyetemes érvényű, Az ember tragédiája címet viselő dráma írója, Madách Imre aljegyzőként, táblabíróként, majd megyei főbiztosként működött e falak között. Az épület mellett életnagyságú ülőszobra kéztartásával Madách főművében megfogalmazott hitvallását fejezi ki: "Ember küzdj és bízva bizzál."
Ugyancsak a megye házán dolgozott a 19. század végi magyar valóság varázslatos tollú írója, Mikszáth Kálmán. Itt közelről figyelhette meg a magyar nemességet, hogy aztán megírja mindig nagy feltünést keltő tárcáit, s elnéző realizmussal és sok humorral megrajzolt regényeit. Emlékét a Régi Vármegyeháza előtt található mellszobra és a róla elnevezett utcában egykori lakóháza őrzi; a korszakot magát pedig a 19.század elején emelt, L-alakú, klasszicista stílusú, Csillagháznak nevezett, ma helytörténeti gyűjteménynek otthont adó egykori kisnemesi kúria idézi.
A sokszínű városban mindenképpen be kell térnünk a - XIII. Kelemen pápa által 1759-ben ajándékozott - Szent Felicián-ereklyét üvegkoporsóban őrző, barokk stílusban emelt római katolikus templomba és a ma már galériaként működő, jellegzetesen hagymakupolás, egykori görögkeleti szerb templomba is. Ősrégi kövek között sétálhatunk a körfallal kerített, védetté nyilvánított ortodox zsidó temetőben.
- Múzeumok, műemlékek
- Palóc Múzeum, Balassagyarmat, Palóc liget 1.
- Palócház, Balassagyarmat, Palóc liget 1.
- Csillag-ház - Helytörténeti Gyűjtemény, Balassagyarmat, Rákóczi út 107.
- Képtár - Kortárs képzőművészeti gyűjtemény, Balassagyarmat, Köztársaság tér 5.
- Szerb templom, Balassagyarmat, Szerb út 5.
- Horváth Endre Galéria, Balassagyarmat, Rákóczi fejedelem útja 50.
- Ipolymenti Zsidó Múzeum, Balassagyarmat, Hunyadi út 24.
- Fürdő
Városi strand, Balassagyarmat, Kóvári út 11.
- Hagyományos rendezvények
- Július:
Nemzetközi Muzsikástábor
Nógrád Megyei Kézműves Tábor
Nemzetközi Palóc Triatlon
Szent Anna-i palóc búcsú
- Szeptember:
Ipoly Gyaloglógála
Tourinform Iroda
2660 Balassagyarmat, Köztársaság tér 6.