Balatonfüred
Balatonfüred a közel tizennégyezer lakosú Veszprém megyei város, a Balaton északkeleti részének központja, Magyarország első gyógyüdülő városa. Mai területén egykor hat község létezett, ezek egy része a török idők, majd a kuruc-labanc háborúk pusztításai miatt elnéptelenedett.
Balatonfüred életformáját alapvetően meghatározza a történeti hagyomány. Idegenforgalma századokra nyúlik vissza és miután a füredi savanyúvizet gyógyvízzé, illetve gyógyforrássá nyílvánították 1971-ben gyógyüdülőváros lett. 1987-től a Szőlő és a Bor Nemzetközi városa.
A 18. század építészeti remekei, a Nagyvendéglő, az Állami Kórház, a Kossuth Lajos-forrás kútháza, Pálóczi Horváth Árpád nagyobbik háza, Széchenyi Ferenc kastélya ma is meghatározzák Balatonfüred hangulatát.
A patinás üdülőhely - érdekes módon - eredetileg nem a Balatonnak köszönheti rangját, hanem a tó partján fakadó szénsavas forrásoknak. A vizet ivókúrákra, az 1730-as évektől kezdve pedig (melegítve) fürdőzésre is használták. Első ízben 1772-ben, Mária Terézia királynő parancsára analizálták a források vizét, 1786-ban nevezték ki az első fürdőorvost. A víz gyógyerejét a Szívkórházban ma is alkalmazzák szív- és érrendszeri betegségek kezelésére.
Egy 1826-os nagy tűzvész az épületek többségét elpusztította, ezért a Gyógy tér környékének mai műemléki arculata csak a XIX. század során alakult ki. A fürdő fénykorát a reformkor idején élte. Ekkor hazafias gesztusnak számított külföldi gyógyhelyek helyett Füredre látogatni. Sorra megfordultak itt az ország nagyjai, 1831-ben még színház is épült, 1846-ban itt bocsátották vízre a Balaton első gőzhajóját, a Kisfaludyt.
A Tihanyi Apátság 1865-ben felparcellázta a fürdőtelep körüli birtokát, ekkor kezdték építeni a nagyrészt ma is látható villák sorát. A város legrégebbi és legjelentősebb műemléke a már 1211-ben jegyzett Szent Mihály-templom, amit egy ókori római villa maradványaira építettek, ma már csak az 1966-ban restaurált romok láthatók.
Füred óvárosában, központjában áll az 1830-ban felszentelt, klasszicista stílusban épült református templom. Különös értéke, hogy eredeti berendezése teljes épségben megmaradt. A Gyógy tér közepén álló Kossuth Lajos-forrás fölé 1853-ban került a ma látható kútház. A Szanatórium legrégebbi részei 1748-ból valók.
A Kúrszalon (ma kultúrterem) építését 1878-ban fejezték be. Árkádjai alatt találhatók a Füredi Panteon emléktáblái, amellyel a város azoknak az íróknak, művészeknek, tudósoknak állít emléket, akik a fürdőhely életében jelentős szerepet játszottak.
A páratlan szépségű, platánokkal végigültetett Tagore-sétányt 1863-ban, a Sió-csatorna átadását követően építették. A sétányt a kiállított képzőművészeti alkotások valóságos szoborparkká avatják. A település jellegzetes épülete az 1864-ben átadott, klasszicista stílusú Kerek-templom. Mellette, Jókai Mór 1871-ben épített eklektikus stílusú nyaralójában emlékkiállítás mutatja be a nagy író füredi életét. Balatonfüred gazdag, hagyományokon alapuló programkínálattal várja vendégeit.
- Látnivalók
- Jókai Mór Emlékmúzeum - Balatonfüred, Honvéd út 1.
- Lóczy-barlang - Balatonfüred, Öreghegyi út
- Galéria Hotel Füred - Balatonfüred, Széchenyi út 20.
- Art-East Galéria - Balatonfüred, Blaha u. 9.
- Helytörténeti Gyűjtemény - Balatonfüred, Arany J. u. 12.
- Rádiómúzeum - Balatonfüred, Blaha L. u. 7-9.
- Hagyományos rendezvények Balatonfüreden
Április:
A hagyományos, visszatérő rendezvények közül kiemelkedik az Első Hajó fogadása, mely a hajózási szezon kezdetének jelképes mozzanata. Minden év tavaszán (április eleje) Siófokról indul az évad első hajója, melyet a balatonfüredi kikötőben fogadnak ünnepélyes keretek között.
Május:
1935 óta, 3 év kivételével, minden év májusában kerül megrendezésre a Balatonfüredi Évadnyitó Vitorlabontó Ünnepség, mely az elmúlt évtizedben a vitorlásévad kezdete mellett a balatoni idegenforgalmi szezon nyitányának szimbólumává vált. A rendezvénysorozatot színes sport és kulturális programok gazdagítják. Ilyenkor indulnak az első vitorlásversenyek, ekkor kezdődnek a folklórműsorok a Móló Színpadon, s ekkor nyílnak az első kiállítások, tárlatok is.
Július:
Balatonfüred legrangosabb eseménye a közel kétszáz éves múltra visszatekintő Anna-bál, melyet minden év júliusában az Anna naphoz legközelebb eső hétvégén rendeznek meg. Az ország egyik legrégebbi bálja, nemcsak Balatonfüred, hanem egész hazánk ékessége is. A bál nemcsak történelmi hagyományai révén egyedülálló.
Augusztus:
1994 óta rendezi meg a Magyar Marathon Klub - Balatonfüred és Tihany települések támogatásával - (augusztus elején) az öbölátúszó versenyt, melyet Wesselényi Miklós, az első Tihany-Balatonfüred táv átúszójának emlékére indítottak útjára a szervezők. A táv, melyet a versenyzőknek teljesíteniük kell, 3,6 km.
A Balatonfüred-Csopak borvidék a huszonkét magyar történelmi borvidék egyike, amely a Balaton-felvidék értékes szőlőit és ízletes nedűit adja. A szőlész-borász szakma méltó ünnepe az immáron hagyományos Balatonfüredi Borhetek. A borosgazdák a Tagore sétányon felállított, hangulatos borsátraikban, augusztus közepétől, két hétig várják a vendégeket. Minden este nívós hazai és külföldi népművészeti együttesek lépnek fel a Móló Színpadon, augusztus 20.-án pedig egész napos, tűzijátékkal tarkított program várja az érdeklődőket.
Szeptember:
A szüreti mulatságok hagyományait felelevenítve rendezik meg minden szeptemberben a Szüreti Felvonulást.
A város környékén szép kirándulások tehetők a Koloska-völgybe, a Koloska forráshoz, vagy az egyedülálló Lóczy-barlanghoz. A barlangtól mindenképpen érdemes felsétálni a Jókai-kilátóhoz és megcsodálni a gyönyörű kilátást.
- Balatonfüred szomszédos települései:
Tihany, Aszófő, Balatonszőlős, Csopak.
Tourinform Iroda
Balatonfüred, Petőfi u. 68.