Dédestapolcsány
Dédestapolcsány a Bükki Nemzeti Park közvetlen közelében fekszik és hozzátartozik a Lázbérci-tó Tájvédelmi körzete. Kazincbarcika délnyugatra, Ózd délkeletre található a településtől. Dédestapolcsány az alábbi falvakkal határos: Nekézseny, Uppony, Bánhorváti, Mályinka, Tardona és Nagyvisnyó. Szilvásvárad is mindössze 12 km-re , de Eger, Aggtelek, Jósvafő, valamint Miskolc is elérhető távolságra található.
-
Dédestapolcsány településtörténete: A község várjobbágyok lakta falu volt, nevét egy Dedus nevű várjobbágytól az 1221-ben és 1230-ban (oklevelekben említett) Dedus nevű ősétől kapta. 1950-ben Dédes és Bántapolcsány egyesítésével született meg Dédestapolcsány. A Bükk hegyeitől övezve, gyönyörű környezetben áll a Dédesi vár, amely mára márcsak várrom. 1254-ben már létezett a vár, melyet Ernye bán építetett. Károly Róbert gyakran látogatta fényes kiséretével bölényvadászat alkamával. Nem egyszer sietett ide a visegrádi udvarból Cillei Borbála, Zsigmond király hitvese, akinek 1424-ben adományozta a várat a király. Tombol az élet Dédes várában.Lovagi tornák vigalmai, s országra szóló dús lakomák. Később a vár a Palóczy, majd a Perényi család birtokába kerül.1567. április 2.-án Hasszán temesvári basa megostromoltatta a várat. A vár kapitány ekkor Bárius István volt, aki a török sereg ellen 15 napon át védelmezte a várat. Mivel azonban a túlerővel nem bírt, így felrobbantatta a várat. Megtorlásul Hasszán basa leromboltatta a várat, amely többé nem is épült fel. Bántapolcsány első említése a 14. Századból maradt fenn.
-
Dédestapolcsányi látnivalók: a Dédesi református templom, Hősi halottak emlékműve, Lázbérci-tó, dr Kiss Miklós cserépedény magángyüjteménye, Serényi-kastély, Tapolcsányi Református Templom, Katólikus templom.
-
Turizmus: Dédestapolcsányban egyre többen foglalkoznak szállás, szálláshelyek kiadásával. Megtalálhatók az un. kulcsosházak, magánszálláshelyek és vendégházak a falusi turizmus keretein belül, de ezeken kívül fogadó és panzió is van a településen.