Hollókő
'Hollókő gyöngyszem, éke a Világörökségnek. Szerényen, mint kagylóban a gyöngy pihen a cserhát dombjainak ölében.'
A falut átölelő 141 hektárnyi Hollókői Tájvédelmi Körzet ritka növényvilágát és ősi gazdálkodási módokat hagyásfás legelő, nadrágszíj parcellákat örökít át nemzedékről nemzedékre. Hollókő Magyarország egyetlen faluja, melyet természeti környezetével együtt Világörökségként tartanak számon. Nem skanzen, nem múzeum. Életforma, mely mindannyiunk szeme előtt zajlik. Ófalujának 65 védett épülete őrzi a 17.századi palóc népi építészét remekeit. A jellegzetes, tornácos, deszkamellvédes, kontyolt nyeregtetős palóc parasztházakat a 20. század elejéig fából építették és könnyen gyulladó zsuptetővel fedték, ezért a községet gyakran pusztította tűzvész. Az 1909-es tűzvész után újjáépítették, de immár vályogfallal és cseréptetővel. Beosztásukat tekintve őrzik az eredeti palóc építkezési szerkezetet. Három jól elkülöníthető helységből állnak: pitvar (konyha), tisztaszoba, kamra. Fatornyos, zsindellyel fedett római katolikus temploma 1889-ben épült és harmónikusan illeszkedik a védett faluképhez. Tornyán az apostoli kettős kereszt jelzi, hogy valamikor a középkorban bizonyos kiváltságokkal rendelkezett e parányi kis település. Lakói palócok, akik jellegzetes nyelvjárásuk mellett gazdagon díszített népi öltözetüket is büszkén viselik. Nagyobb ünnepek alkalmával Hollókő apraja-nagyja ezeket a maguk által készített ruhákat öltik fel, melyek híven tükrözik viselőjének családi állapotát és az alkalom fontosságát. A női viselet elmaradhatatlan tartozéka a többsoros gyöngy, a kaláris, melyet apró virágokkal díszítenek. Jellemzője továbbá a rövid, térdet alig takaró, sok szoknya és a fiatal asszonyok kendőből hajtogatott “menyecskéje”. Férhez menő lányok ünnepnapon akár 10-15 alsószoknyát is fölvesznek, míg az asszonyoknak mindössze 6-8 szoknya illik.
Hollókő várának első írásos említése a XIII. századból származik “castrum Hollokew” néven. A Kacsics nemzetség ősi birtoka volt a környék. A tatárjárást követően kezdték el építeni a község fölé magasodó erődítmény ötszögletű öreg tornyát. A Kacsicsok leszármazottai az Árpád-ház kihalása után a felvidéki kiskirály Csák Máté hívei voltak, ezért Károly Róbert elkobozta birtokaikat, s Hollókőt 1313-ban Szécsényi Tamásnak adományozta. 1552-ben került török kézre, és végleges felszabadítására mindössze 1683-ban került sor. A csaknem teljes egészében helyreállított vár 1996-ben megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Eredetlegendája szerint a Pusztavárhegyen álló földvár ura, Kacsics András, szépasszonyt rabolt, akinek dajkája boszorkány volt. Boszorkánydajkája pedig szövetkezett az ördöggel, hogy a fogságból kiszabadíthassák a lányt. Így történt, hogy az ördög parancsára az ördögfiak hollók képében elhordták a vár épületköveit, és mai helyén, a hatalmas sziklán fölépült a hollókői Vár, mely 1987-től a védett Ófaluval együtt része a Világörökségnek.
Falumúzeum: XX. század eleji hollókői házbelső bemutatása
Tájház: Hollókő Tájvédelmi Körzetének történelme
Postamúzeum: Postatörténeti kiállítás
Kiállítóhely: Kelemen Ferenc fafaragó kiállítása és Ember és erdő kiállítás
Babamúzeum: Palóc baba gyűjtemény
Szövőház: Szövéstörténeti kiállítás
A rendezvény programja történelmi ihletésű. Vendégeink megismerhetik a középkori lovagi tornák szabályait, az íjászat, a kardforgatás és más fegyverek használatát, a középkori táncok szépségét, valamint hadiversenyeken vehetnek részt.
Május:
Várjáték a végvári időkből
Június:
Középkori várjáték
Augusztus:
Szent István napi várjáték
Március :
Hollókői Húsvéti Fesztivál : Húsvét ünnepén a falu apraja-nagyja díszes népviseletet ölt magára, s két napon keresztül megelevenednek a falu régi szokásai. Egész napos folklór program, népművészeti kirakodó vásár, kézműves bemutatók, gasztronómiai ínyencségek, gyerekjátékok nyújtanak gazdag programot vendégeinknek.
Május :
Pünkösdölés Hollókőn a magyar Világörökségi faluban: A palócföld gyermek néptánc csoportjai elevenítik fel a pünkösdi népszokásokat és néphagyományokat.
Július :
Palóc szőttes kulturális fesztivál: minden évben július utolsó hétvégéjén kerül megrendezésre a Szabadtéri Színpadnál Nógrád megye hagyományőrző együtteseinek és tánccsoportjainak találkozója, melyet külföldi vendégcsoportok bemutatója színesít.
Október :
Szüreti felvonulás: Október második vasárnapján a falu fiataljai díszes népviseletbe öltözve vonulnak fel a faluban, hirdetvén, hogy véget ért a szüret, biztosítva a jövő év bora és számot adnak az év jeles történéseiről.
December :
Világörökségi Nap: Hollókő világörökséggé nyilvánításának ünnepe, ahol a helyi emberek mutathatják meg tánc-, ének-, versmondó tudásukat és a település lakói együtt ünnepelnek a Művelődési házban.
Hollókő Község Önkormányzata: Hollókő, Kossuth u. 74.
A Hollókőért Közalapítvány Szolgáltatásai: Hollókő, Kossuth u. 68.
Nógrád Volán Rt.: 32 / 411-240.
MÁV Rt. Salgótarján: 32 / 314-000
- A Hollókőért Közalapítvány Szolgáltatásai
Tourinform iroda: Teljeskörű tájékoztatás a Hollókő és környéke látnivalóiról.
Szállásrendelés: Hollókő Ófalujának hangulatos parasztházaiban.
Faluséta: Naponta 2 alkalommal 10:30 és 14:30-kor induló programunk során helyi népviseletbe öltözött fiatal mutatja be településünket a látogatók számára. A séta során minden múzeum, kiállítóhely és a vár megtekintésére is lehetőség nyílik !
Kerékpárkölcsönzés: Kerékpározási lehetőség a falu határában kiépített 6 km hosszú kerékpárúton.
Konferenciaterem: Az Ófalu szívében 30 fő befogadására alkalmas hangulatos épületet ajánlunk rendezvények, kisebb konferenciák megrendezésére.
Elérhetőség: 3176 Hollókő, Kossuth u. 68. Tel: 32 / 579-010.