Mezőhegyes
Mezőhegyes Békés megyében található, a Mezőkovácsházi kistérségben. 1872-ben községi, 1971-ben nagyközségi rangot kapott, majd 1989. március 1-én várossá nyilvánították
A régészeti feltárások tanúsága szerint a település már az ókortól lakott volt. Az első írott emlék 1421-ben említi a települést Mezew Heges néven.
A török pusztítása után a terület elnéptelenedett, de Csekonics József lovaskapitány javaslatára 1785-ben, II. József a "kalapos király" ménestelepet alapított itt, amellyel elősegítette a falu újratelepülését.
A késő barokk stílusban épült Jung-féle kaszárnya épületében ma a 60 férőhelyes Nonius Hotel működik, melyben történelmi bútorok is találhatók. A szálló előtti udvarban látható az istálló, a karámok és a futtatók, ahol a legszebb lovakban gyönyörködhetünk. Itt van a kocsimúzeum amely régi túrakocsikat, fiákereket és szánokat mutat be.
Továbbhaladva a Hild János tervezte Lovardába érkezünk, mely az ország legrégebben épült és ma is használt fedett lovardája. Mezőhegyes újkori fejlődése elválaszthatalan, a település számára világszerte elismert kiváló lótenyésztéstől, tradicionális szakmai és lovas rendezvények nyújtanak szórakozást és látnivalót az idelátogatóknak. Az 1908-ban újratelepített Angol-park virágokkal és évszázados faritkaságokkal övezett, ápolt zöldterület. Városi sétánk során megpihenhetünk az 1885-ben épült Centrál Étterem patinás épületében, mely eredetileg szálloda volt.
A sporthorgászok körében nagy népszerűségnek örvend a Békás-tó. Az ideérkező vendégeknek több helyen van lehetőségük lovaglásra: a Ménesbirtok Rt.-nél, és a lótartással foglalkozó gazdáknál. Túralovaglás, sétakocsizás, télen lovasszánozás szerepel a kínálatban.
A gazdag vadállomány (fácán, nyúl, őz, dámvad) kitűnő vadászati lehetőséget biztosít.
Mezőhegyes remek kiindulópontja a városra és környékére irányuló gyalogos- és kerékpártúráknak is.
- Centrál épület - Mezőhegyes, Kozma F. út 22.
- Evangélikus templom - Mezőhegyes, Kozma F. út 3.
- Helytörténeti Gyűjtemény - Mezőhegyes, Szent György tér 10.
- Kocsimúzeum - Mezőhegyes, Kozma F. út 32.
- Központi Magtár - Mezőhegyes, Hild u.
- Református Templom - Mezőhegyes, Kossuth u. 5.
- Reprezentatív Ménesbirtoki Központ - Mezőhegyes, Kozma F. u. 32.
- Szent György Római Katolikus Plébániatemplom - Mezőhegyes, Szent György tér
- Városháza - Mezőhegyes, Kozma F. u. 11.
- Sportolási lehetőségek
- EPPA Bt. Sovák Péter Lovasiskolája
Mezőhegyes, Komlósfecskéspuszta 27/2
- Mezőhegyesi Ménesbirtok Rt. Hotel Nonius
Mezőhegyes, Kozma F. út 32.
- Tudta-e, hogy...?
- II. József császár 1787-ben megszállt - Nagy Katalin cárnőhöz utaztában - Mezőhegyesen az Ómezőhegyesi részen lévő egyik tiszti lakban, melynek homlokzatán márványtábla hirdette 1945-ig a jeles eseményt, ez a tábla azonban elveszett.
- Kossuth Lajos 1849. augusztus 1-én és 2-án Mezőhegyesen tartózkodott. Kossuth három levelet írt innen és több levelében is említi a település stratégiai fontosságát.
- József Attila költő a makói diákévei alatt (1922-23) több alkalommal járt Mezőhegyesen, ahol fiatalabb diákokat tanított. A református lelkészlakban és a 47. majori írnoki lakásban lakott. Itt írta Tavaszi ének c. versét.
Tourinform-Maroshát
5940 Tótkomlós, Marx út 15.