Mohács
Mohács: Város Baranya megyében, a Mohácsi kistérségben. A Dél-Dunántúlon, a Duna folyó jobb partján és a Mohácsi-szigeten található. Lakosai között sok a német, illetve délszláv ajkú.
Mohács első okleveles említése 1093-ból való, amiből megtudhatjuk, hogy a falu lakói a püspök jobbágyai. 1408-ban már mezővárosi rangot kapott. Amikor 1526-ban II. Lajos király seregével a török ellen vonult, utolsó éjszakáját itt töltötte, a hagyomány szerint a püspök házában. A tragikus kimenetelű csata augusztus 29-én zajlott le a Mohács alatti síkságon Majs, Sátorhely, Udvar közelében. A király által vezetett magyar sereg súlyos vereséget szenvedett Szulejmán szultántól. A menekülő király a felduzzadt Csele-patakba zuhant, s belefulladt a vízbe. A csata után a győztesek felgyújtották a várost, de azt hamarosan újjáépítették. A király halálának helyszínén emlékoszlop áll, melyet 1867-ben állítottak. A nagyharsányi ütközet (1687. aug. 12.) után a törököt kiűzték Baranyából, ekkor Mohács is felszabadult.
A 18. században alakult ki ez a sok nemzetiségű város. Önálló negyedekbe tömörültek a katolikus magyarok, a református magyarok, a szerbek, a sokácok és a németek is.
Mohács mindig a dunai forgalom egyik fontos helye volt. A város nagyobb arányú fejlődését a 19. században a gőzhajózás jelentette. 1840-ben mezővárosi rangot kapott. 1871- ben visszaminősítették nagyközséggé, és csak 1924-ben lett újra város.
A város egyik építészeti érdekessége a Széchenyi téren álló nagytemplom, melynek alapkövét a törökkel vívott csata 400. évfordulójának évében, 1926-ban helyezett el Zichy Gyula kalocsai érsek. A téren található a magyaros stílusban, keleties motívumokkal épült városháza is. A Mohácsi Történelmi Emlékhelyet a csata helyszínén avatták a 450. évfordulón.
A Kanizsai Dorottya Múzeum a csata történetét mutatja be.
A városban több értékes barokk egyházi épület található: a belvárosi római katolikus (1790), a római katolikus püspöki templom (1743), a református templom (1770), a volt ferences templom és kolostor (1771), a szerb orthodox templom (XVIII. század) és a Szent Jakab-kápolna.
A püspöki kastély az ország egyik legszebb barokk épülete, ma gimnázium.
- Látnivalók
- A Mohácsi Csata Története Kiállítás - Mohács, Szerb út 2.
- Magyarországi Horvátok, Szerbek és Szlovének Népművészete Kiállítás - Mohács, Városház út 1.
- Kanizsai Dorottya Múzeum - Mohács, Városház út 1.
- Englert Antal (Busómaszk készítő) - Mohács, Kígyó út 7/a
- Rendezvények
- Busójárás
- Nepomuki Szent János ünnepség
- Pünkösdi Kórus Találkozó
- Sokác Babfőző Fesztivál
- Sörfesztivál
- Nemzetközi Néptánc Fesztivál
- Emlékünnepség a mohácsi csata évfordulóján
- II. Lajos emlékünnepség
- Szüreti és borfesztivál
- Mohács-Bóly Térségi Fehérborút
A Mohács - Bóly Térségi Fehérborút a Mecsekaljai történelmi borvidéken Hásságy - Bóly - Mohács és Dunaszekcső között húzódik. E mediterrán jellegű vidéket a domborzati változatosság és a szőlő - bor kultúrához kapcsolódó múltja, jelene, valamint építészeti, történeti, környezeti emlékei kötik egybe.
A Mohács-Bóly Fehérborút hazánk egyik legmelegebb, szubmediterrán éghajlatú borvidéke, a termelt borok illatban, zamatban gazdag, testes fehérborok. A térségben a szőlőtermesztés tudománya évezredek óta apáról fiúra szálló mesterség. Jellemző borfajták a Chardonnay, a Sauvignon Blanc, a Rajnai rizling, Olaszrizling, Királyleányka, Juhfark és a Zöldveltelíni, de megjelenik a Cserszegi fűszeres, az Ottonel muskotály. Jó évjáratokban finom savösszetételű pecsenyebor készül a tradicionális szőlő, a Juhfark terméséből.
Szolgáltatások: A borút széleskörű szolgáltatásai: borkóstolás, kényelmes szálláshelyek, érdekes látnivalók, hangulatos pincefogadók, vendéglők - az ideérkező vendégek számára.
Gasztronómia: A térség gasztronómiájában jelentősek a svábos ízek és horvát ételek, a tipikusan magyaros ízek, valamint a jellegzetes dunai halételek.
Népi mesterségek: A népi mesterségek közül megtalálható a kékfestő Nagynyárádon, mézeskalácsos, gyertyaöntő, gyapjúfonó és pacskerkészítő Bólyban, busóálarc készítő és fekete kerámia Mohácson, fafaragóműhely Hásságyon.
Látnivalók: Több településen kínálnak látnivalót a műemlék jellegű templomok, kálváriák, kastélyok, parasztházak, valamint múzeumok, kiállítások. Jelentős a hagyományőrző csoportok léte és nagy száma. Kórusok, tánccsoportok, zenekarok, kézimunkakörök, népdalkörök működnek működnek valamennyi településen. A környék gazdag néprajzi kinccsel, hagyománnyal rendelkezik, melyek közül kiemelkedő a húsvét hétfői "Emmaus-járás" Bólyban, a Busójárás Mohácson és a Kékfestőfesztivál Nagynyárádon.
Programcsomag: A Fehérborút Egyesület programcsomag kinálatában megtalálhatók: borút nevezettességek, kulturális rendezvények, gasztronómia és borkóstolás, melyekről az érdeklődő az eseménynaptárból tájékozódhat.
Tourinform Iroda
7700 Mohács, Széchenyi tér 1.