Nyíregyháza
Nyíregyháza - Sóstógyógyfürdő
Távolságok Nyíregyházától: Budapest 240 km, Debrecen 50 km, Tokaj 30 km.
Aki régen járt Nyíregyházán elámul dinamikus változásának, kulturális pezsgésének, üde parkjainak, tereinek, hangulatos kávézóinak láttán. A három határ közelében fekvő város számos programot kínál a kikapcsolódásra, lazításara vagy az aktív pihenésre vágyóknak: Gazdag múzeumi gyűjtemények, hagyományőrző rendezvények, magas színvonalú színházi - köztük szabadtéri - előadások várják az idelátogatókat.
Sóstógyógyfürdő, a város "ékszerdoboza" kitűnő helyszín a természet, a vizek szerelmeseinek. Megismerhetik itt a föld állatvilágát, sétálhatnak gyönyörű szobrokkal, botanikai érdekességekkel tarkított parkokban. Nyíregyháza büszkesége a minden korosztály igényeit kielégítő Aquarius Élményfürdő.
Fedezze fel, élje át személyesen a tirpákok lakta Bokortanyák sajátos világát és hangulatát!
- Nyíregyháza megközelíthetősége
Közút: Nyugatról az M3-as autópályán Polgárig, majd a 36-os számú főúton, Délről: a 4-es számú főúton, Keletről: a 41-es számú főúton, Északről: a 38-as számú főúton.
Vasút: Budapest-Nyíregyháza-Záhony fővonalon.
A krónikák már ezer esztendővel ezelőtt megemlékeztek róla. Neve a nyírfás tájat, a Nyírséget idézi, s azt hogy már a tatárjárás előtt templomos hely volt. Történelmi családok - Báthori, Lórántffy, Lónyai, Bethlen - birtokolták, de a nagy változások ideje, a gyors fejlődés csak a 18. század közepén kezdődött. Gróf Károlyi Ferenc 1753-ban különleges kedvezmények ígéretével szlovák telepeseket hívott ide Békés megyéből, hogy enyhítsen a munkaerőhiány okozta gondokon. Az evangélikus vallású szorgalmas tirpákok keze nyomán lendületes fejlődés bontakozott ki, már 1786-ban kivívták a mezővárosi rangot, s az ezzel járó kiváltságokat. Az elkövetkező évtizedekben hatalmas anyagi áldozatok árán örök időkre megváltották magukat a földesúri joghatóság alól, s lettek a maguk urai. A kitartás, no meg a hatalmas hitelek megfizetésének vállalása meghozta gyümölcsét: 1837-ben városi privilégiumot kapott, 1876-ban pedig már megyeszékhelyi ranggal büszkélkedhetett. Az alig több, mint kétszáz éves múltra visszatekintő Nyíregyháza építészeti értékeit elsősorban a 19-20. század fordulójának stílusai és a modern építészet alkotásai határozzák meg. Kiemelkedik ezek közül az Alpár Ignác tervezte eklektikus Megyeháza. Az impozáns épület 1892-ben készült el, ízléses ritmusával, hatásos tömegjátékával, fínom plasztikáival megállásra készteti az arra járót. Ugyancsak az ő tervei alapján épült a Korona Szálló (1895). Az eklektikus épület máig őrzi a régi bálok, mulatságok, nagy társadalmi események emlékét. Alpár munkája az evangélikus iskola (1892) és a Móricz Zsigmond Színház (1894).
A századfordulón óriási ütemben folyt Nyíregyházán az építkezés: a lakóházak, a bankok egy része a kor ízlésének megfelelően a szecesszió jegyében készült. Igen szép építészeti emlék a mozaikképpel díszített Nyírvíz-palota (1913-14), az egykori Hitelbank (1911) és a Szabolcsi Agrár Takarékpénztár épülete (1911). Figyelemre méltó a belvárosban található eklektikus Takarékpalota (1912), és a közelmúltban teljesen felújított sóstógyógyfürdői Krúdy Szálló (1911). Nyíregyháza városképét meghatározó új épületek közül több is az itt élő Bán Ferenc munkája. Ezek legmerészebbike a Váci Mihály nevét viselő Művelődési Központ. Íves tetőszerkezete, hídra emlékeztető formája azóta a város egyik jelképévé vált.
Templomok, egyházi értékek : A legrégebbi és legértékesebb műemlék a tirpák ősök jóvoltából, Giuseppe Aprilis tervei alapján 1784-86 között emelt Luther téri késő barokk evangélikus templom. A főbejárat fölött 1928 óta 12 harangból álló harangjáték hívogat. A városházától néhány lépésre áll az 1909-ben emelt, szecessziós stílusú görög katolikus templom, a mellette lévő szecesssziós stílusú püspöki palotával, jelentős egyházi gyűjteménnyel és kápolnával, melyet ll. János Pál pápa is meglátogatott. Érdemes felkeresni az ortodox görögkeleti egyház parókiáját kápolnájával, gazdag egyháztörténeti gyűjteményével; a neogótikus elemekkel ékesített, romantikus református templomot, a városházával szemközt magasodó, 1904-ben felszentelt kéttornyú neoromán római katolikus templomot és az 1932-ben elkészült zsinagógát. A templomok mindegyike gyakorta ad otthont színvonalas koncerteknek.
Letünt idők nyomában : A polihisztor Jósa András nevét viseli az 1868-ban alapított, jelenlegi épületében 1974 óta működő múzeum. Európai hírű a régészeti gyűjteménye, de gazdag a helytörténeti, képző- és iparművészeti, numizmatikai kollekciója is. Bepillanthatunk itt a város nagy szülötte, Krúdy és Benczúr Gyula életébe, kuriózumnak számít a híres nyíregyházi huszárok hajdani életét bemutató, élethű kiállítás. A múzeum Kállay gyűjteményét, a történelmünkből jól ismert család leszármazottai adományozták a városnak és a megyének. Könyvészeti ritkaságok, levelek, kéziratok, diplomata ruhák, rendjelek, kitüntetések, emlékérmek fogadják a látogatót.
Jósa András Múzeum - Nyíregyháza, Benczúr tér 21.
Kállay Gyűjtemény - Nyíregyháza, Széchenyi u. 1.
Görög Katolikus Egyházművészeti Gyűjtemény - Nyíregyháza, Bethlen G. 5.
Városi Galéria - Nyíregyháza, Selyem u. 12.
Pál Gyula Terem - Nyíregyháza, Vay Ádám krt. 18.
Múzeumfalu - Sóstógyógyfürdő, Tölgyes u. 1.
Fürdőház - Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Sóstói út.
Júlia Fürdő - Nyíregyháza, Malom út 19.
Tófürdő - Sóstógyógyfürdő, Blaha Lujza sétány 1.
Parkfürdő - Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Berenát u. 1-3.
Állatpark - Sóstógyógyfürdő, SóstóZoo.
Krúdy Vigadó - Sóstógyógyfürdő, Sóstói u. 75.
A város és Sóstógyógyfürdő között helyezkedik el a sóstói erdő, amelyet az itt élők méltán neveznek a város tüdejének, gyöngyszemének, ékességének. Szívesen keresik fel fiatalok és idősek, sétálók és futkározók, akiknek erdei tornapálya, játszótér, esőbeállók, szalonnasütő helyek, sétányok épültek. A "névadó" a 9,5 hektár területű, két részre osztott, sós vizű szikes tó, melynek átlagos mélysége 1,5 méter. Vizének sajátos gyógyerőt tulajdonítottak régtől fogva, már Mátyás király korában is ismerték Igrice néven. A gyógyvízzé minősített termálvíz kiválóan alkalmas gerinc betegségek, reumatikus, mozgásszervi és nőgyógyászati panaszok enyhítésére, rehabilitáció és utókezelés esetén.
A város asszonyai 1794-ben kaptak engedélyt arra, hogy a sóstón ruhát mossanak, három évtizeddel később pedig már megépült az első, négy káddal működő fürdőház, a vendéglő és az állás. Egy korabeli írás szerint Nyíregyháza már ekkor működtetett Sóstón a polgári jellegű szórakozást is kielégítő fürdőt. A gyógyvíz, az erdő vonzerejének bizonyítéka az 1866-ban megépült alpesi stílusú Svájci-lak, a kor hangulatát a mai napig őrző panzió. Falai között megfordult Blaha Lujza, Krúdy, Karinthy és sok más művész, politikus. A városi polgárok, iparosemberek, bohém művészek kedvelt találkozóhelye volt az 1911-ben megépült Krúdy Szálló és annak terasza, valamint mellette a szép vonalvezetésű, ma már műemlék víztorony. Új fejezet kezdődött Sóstógyógyfürdő történetében az 50-es évek végén, amikor a szikes vizű tó már nem elégítette ki a lakosség igényeit, s felfedezték, hogy a föld alatt 50 fokos hévíz rejlik.
Sóstógyógyfürdőn található Északkelet-Magyarország egyetlen szabadtéri néprajzi múzeuma, a Múzeumfalu. Az alapítása (1970) óta eltelt idő alatt az intézmény Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyik leglátogatottabb múzeumává vált. Kedveltségét annak is köszönheti, hogy egy egységes keretbe egy "múzeumi falu" szerkezetébe foglalva mutatja be e terület változatos, sokszínű népi építészetét és lakáskultúráját. Igen sok látogatót vonzanak hagyományőrző rendezvényei.
- Április:
Falusi Húsvét
-
Május:
Majális; pünkösdi királyválasztás
- Június:
Szent Iván éji tűzrakás
-
Július:
Aratónap
- Augusztus:
Vőfénytalálkozó
Kenyérünnep
-
Szeptember:
Szent Mihály havi munkálkodások
Mihály napi Lovasfesztivál
-
Október:
Kendernap.
A sóstói erdő közepén, 24 hektáros területen találjuk Magyarország első Állatparkját, amely évről-évre újabb szenzációkkal rukkol elő. Kontinenskénti csoportosításban, hatalmas, természetes élőhelyet mintázó társas kifutókban élnek itt az állatok. Megcsodálhatjuk a Sarkvidéki Panorámát, a Trópusi Házat, a Majomerdőt, az Akváriumot, az Afrikai Panorámát, a Madárházat, a Magyar Ősparkot és a Parasztudvart. A gyerekeket a séta végén mini-vidámpark és játszótér várja. A sétányok mentén található vendéglátóhelyek mind-mind azt szolgálják, hogy egy kellemes napot tölthessenek el itt az idelátogatók. Évente több, mint 300 ezren váltanak belépőt, hogy megláthassák ezt a különleges világot.
A kisvonat Nyíregyháza vasútállomás elől naponta 3 óránként indul, festői környezetben, az erdőn át kanyarogva éri el Sóstógyógyfürdőt és a Tisza-partot. Akkor a legnépszerűbb, amikor az öreg gőzmozdony vontatja a kocsikat.
Egész évben gyógyulást, felüdülést és pihenési lehetőséget kínál Sóstógyógyfürdő legújabb beruházása az Aquarius Élményfürdő. A termálvilágban a rekreációt szolgáló elemek várják a látogatókat, míg az élményvilág kínálatában csúszdák, vadvízi sodrófolyosó, hullámmedence, vízfüggöny és barlang szerepel. A gyerekek háromféle vízmélységgel készült medencében pancsolhatnak, azért, hogy a legapróbbak is biztonsággal élvezhessék a fürdés örömét. A nagyobbakat várja mászókákkal felszerelt dzsungelvár, a csúszdák, a spriccelők és a trópusi pihenőszoba. A medenceterek feletti galériákról csodálatos kilátás nyílik a közeli tavakra.
A horgászat szerelmesei számos infrastrukturálisan jól kiépített, gazdag halállománnyal rendelkező tavat találnak a város határában. Egy-egy rekordlistás ponty, csuka, süllő, amur vagy keszeg kifogása örök élményt jelent.
A környék egész évben ideális aszfaltmentes lovaglásra és kocsikázásra, az akácfákkal övezett dűlőutakon vagy a bokortanyákon keresztül. A minősített lovardák változatos programokat kínálnak: a kezdőknek lovaglást oktatnak, a haladók túralovagláson vehetnek részt, mások lovas és fogathajtóversenyeken izgulhatnak, a csoportok lovasbemutatókat tekinthetnek meg.
A bátrabbak sétarepülésen madártávlatból is megcsodálhatják e vidék szépségét. A repülőtéren magasan képzett, nagy szakértelemmel rendelkező pilótákkal emelkednek a felhők birodalmába.
A jelentős múltú Nyírségi Ősz rendezvénysorozat legnagyobb attrakciója a gyümölcskarnevál. A szeptemberi verőfényben Szabolcs-Szatmár-Bereg jellegzetes gyümölcsiből (alma, szilva, meggy, dió, szőlő, tök, aszalványok) készült látványos kompozíciók vonulnak át a városon. A menetet hazai és külföldről érkezett, hagyományőrző csoportok kisérik tánccal, muzsikával, dallal. A Nyírségi Ízek Utcájában lapcsánkát, almás palacsintát, kukoricakásával töltött káposztát, krumplilángost, mézes almát, sült kukoricát majszolhatunk, s mindezt óriási almatorta koronázza meg. A rendezvényt kirakodóvásár, kézműves foglalkozások, bemutatók kisérik, a színpadon művészeti csoportok műsora szórakoztatja a közönséget.
- Nyíregyháza kiemelt rendezvényei
Május :
Városnapi ünnepségsorozat
Június -augusztus :
Nyári Színházi Esték
Augusztus :
Nemzetközi Cantemus Kórusfesztivál
Szeptember :
Gyümölcskarnevál
December:
Adventi ünnepségsorozat
- Nyíregyháza - Sóstógyógyfürdői szállás, szálláshelyek
Nyíregyházán, Sóstógyógyfürdőn az idelátogató turistáknak valóban sok lehetőségük van arra, hogy a számukra megfelelő szálláshelyek egyikéből válasszanak. Hotelek, szállodák, panziók, vendégházak, valamint turistaszállók, ifjúsági szállások és kempingek sokasága várja a pihenni és kikapcsolódni vágyókat.
Tourinform Sóstógyógyfürdő
4431 - Nyíregyháza - Sóstógyógyfürdő, Víztorony
Tourinform Szabolcs-Szatmár-Bereg
4400 - Nyíregyháza, Országzászló tér 6.