Parád
Parád / Parádfürdő
"Ahol elvesznek a tradíciók,
ott kilyukad az idő, elpereg a múlt"
(Ancsel Éva)
A Mátra északi lábainál, Gyöngyös és Eger között félúton, a Tarna-patak festői völgyében helyezkedik el a kétezer-háromszáz lelket számláló település. Nemcsak a földrajzi adottságaink méltók arra, hogy büszkék legyünk környezetünkre, hanem történelmi, néprajzi múltunk is. Parád, a Palócföld központja, ahol nemcsak tárgyi emlékeinkkel, mint a 180 éves Palócházzal vagy az elődeinktől örökölt használati eszközök bemutatására fenntartott Tájházzal őrizzük a múltat. Emellett hagyományőrző csoportjaink is ápolják a tradícionális értékeinket.
Parád közel ötszáz éves. Az elmúlt évszázadok alatt a magyar történelmet formáló nemesi családok rendelkeztek itt birtokkal. Látványos fejlődés a Károlyi család hatására indult, akik megteremtették Parádfürdő gyógyfürdő-kultúrájának és építészeti stílusának alapjait. A kénes csevice és a timsó gyógyászati alkalmazása a 18. században kezdődött el. A pihenni, gyógyulni vágyó vendégek fogadására szállodák, fürdő és vendégházak, épületek, majd a század végén Ybl Miklós tervei alapján felépült az Ybl Szálló, az Erzsébet Szálló, amely most három csillagos szuperior szintű szolgáltatásokkal, várja a vendégeket. Ebben az időszakban épült az Európában is különlegességnek számító Cifra Istálló. A Károlyi park évszázados fái alatt sétálva ma is ráérezhetünk a múltszázad hangulatára. 1936-ban készült el és a vendégek közkedvelt bálterme volt és ma is a falu kulturális rendezvényeinek központja eredeti szépségében funkcionáló Freskó étterem, melynek falait nagyméretű pannók díszítik. A gyógy-idegenforgalmi lehetőségek fontos szerepet játszottak a falu fejlődésében: a Parádfürdői Állami Kórház ma rangos helyet foglal el az ország egészségügyi hálózatában, ahol többfajta vizet alkalmaznak a betegségek kezelésére.
Egyetlen település sem élhet meg csakis a múltjából, ám azt ápolni kötelessége. A jelen tiszteletének és a múlt megbecsülésének szímbólumaként született meg községünk legnagyobb rendezvénysorozata, a Parádi Palócnapok, amelyet minden év júliusában több száz hagyományőrző részvételével rendezünk meg. A több napos programsorozatot ma már országos vadételfőző verseny is színesíti. Ezen, országosan is ismert hagyományőrző napokra több ezer vendég érkezik községünkbe. Az idelátogatók nemcsak a programok gazdagságát élvezhetik, hanem felfedezhetik a Mátra szépségét és megismerkedhetnek a palóc tájegység jellegzetességeivel.
Abban a reményben ajánljuk Parádot figyelmükbe, hogy az idén már Önöket is a vendégeink között köszönthetjük.
Július :
Parádi Palócnapok : "Hang és Mozdulat" - Kistérségi Táncfesztivál
Palócnapi Vadételfőző versengés
- Parádfürdő megismerése,
történelmi áttekintés séta: Freskó Étterem, gyógyvízmúzeum, őspark, Károlyi kastély, kocsimúzeum (Cifra Istálló).
-
Parád nevezetességei: Palócház, Tájház
-
Parádsasvár: üvegmúzeum
- Parádi Idegenforgalmi Egyesület
Parád többszáz éves település, Óhutának nevezett részén ll. Rákóczi Ferenc fejedelem 1708-ban üveghutát épített, amelyet később áttelepítettek Parádsasvárra, ahol ma is készítenek kristályüveg tárgyakat. Parádfürdőn pedig (amely szintén Parád része) már a 18. század végén felfedezték a gyógyvizet, amit 1813 óta használnak gyógyításra. Ha eljönnek hozzánk a Parádi Idegenforgalmi Egyesület bemutatja a vendéglőket, ahol házi ételeket és palóc ételkülönlegességeket fogyaszthatnak. Gondoskodunk programokról is: túravezetőnkkel rövidebb, hosszabb túrákat tehetnek a környék gyönyörű tájain. Idegenvezetőink megmutatják a helytörténeti érdekességeket és ha kívánják, kirándulást szervezünk távolabbi területekre ( Eger, Bükkszék, Szilvásvárad ). Természetesen szabadidőt is hagyunkÖnöknek, hogy igénybe vegyék szolgáltatásainkat: a szoláriumot, a kerékpárkölcsönzőt, vagy vásároljanak emléktárgyakat, kristálytermékeket. A horgászok feltétlenül hozzák el felszerelésüket, mert öt horgásztó van a környéken! Aki pedig lőni akar, vadászatra is van lehetőség!
Parádi Idegenforgalmi Egyesület
3240 Parád, Kossuth u. 234.