Szekszárd
Szekszárd környékén az első emberi megtelepedés a jégkorszak végére tehető. Maga a település a kelták idején kezdett kialakulni és fejlődni. A római korban Alisca néven fontos katonai szerepet töltött be, ebben az időben honosodott meg e vidéken a ma is híres szőlőkultúra.
Szekszárd neve a pécsváradi bencés apátság 1015. évi alapítólevelében szerepel először "ZACZARD" néven. 1485-ben mezővárosként említik, 1779-től megyeszékhely.
A történelmi városközpontban, a Béla téren emelkedő, copfstílusú Belvárosi római katolikus templom Közép-Európa legnagyobb egyhajós temploma. A hangulatos teret a barokk Szentháromság-szobor, a névadó I. Béla király és Szt. László király szobra díszíti.
Szekszárd jeles irodalmi személyiségek szülővárosa. Itt született és nevelkedett Babits Mihály a 20. század egyik legnagyobb magyar lírikusa, Garay János költő, Háry János alakjának megteremtője. Az Augusz-házban (Széchenyi út 38) többször is vendégeskedett Liszt Ferenc, emlékét az épületben működő, róla elnevezett zeneiskola őrzi.
Szekszárd számos állandó és ideiglenes kiállítással várja a vendégeket. A Deutsche Bühne Ungarn az ország egyetlen vidéki német nyelvű színháza. Az egykori zsinagógából kialakított Művészetek Háza kiállítások, hangversenyek és kulturális rendezvények méltó helyszíne.
Wosinsky Mór Megyei Múzeum: - Régészeti, néprajzi, képző- és iparművészeti kiállítások.
Szekszárd, Szent István tér 26.
Régi Vármegyeháza: - 1828-33 között klasszicista stílusban épült a Magyar Nemzeti Múzeumot is megalkotó Pollack Mihály tervei szerint. Belső udvarán az 1061-ben I. Béla király által alapított bencés apátság romjait találjuk. Az épületben a régi megyeháza világát bemutató kiállítás (festmények és hímeskövek), valamint az Esze Tamás emlékszoba tekinthető meg.
Szekszárd, Béla tér 1.
Babits Mihály Emlékház: Babits szülőháza a költő relikviáiból berendezett kiállítással.
Szekszárd, Babits Mihály út 13.
Művészetek Háza:
Szekszárd, Szt. István tér 28.
Szekszárdi Német Színház:
Szekszárd, Garay tér 4.
- "A szőlő és a bor nemzetközi városa"
Szekszárdot már a római korban fejlett szőlőkultúra jellemezte. A Szekszárdi történelmi borvidék leghíresebb vörösbora évszázadok óta a rubinvörös színű kadarka, melynek szőlőjét a törökök elől menekülő balkáni népek honosították meg ezen a vidéken. A borvidék másik híres zászlós bora a legalább háromféle vörösbor házasításából készülő bikavér, melynek elnevezése a szekszárdi születésű Garay János költőtől származik. A Nemzetközi Borászati Hivatal 1987-ben " A szőlő és a bor nemzetközi városa" címet adományozta Szekszárdnak. A város évről-évre visszatérő fesztiváljai között számos színvonalas borünnep szerepel.
A régi vármegyeháza kertjében felállított, hazánkban egyedülálló, pajzán szoborkompozíciós Borkútból nevezetes napokon ill. előzetes kérésre kiváló vörös- és fehérborokat csapolhatnak a vendégek. A Bartina-dombon álló Kilátótól gyönyörű panoráma tárul elénk a szőlőültetvényekre és a városra. A Kadarka és a Fürdőház utcán sétálva jellegzetes, régi szekszárdi pincék fogadnak.
- Borházak, pincészetek
- Borok Háza - Szekszárd, Rákóczi út 22.
- Fritz Tanya - Borház, Étterem és Panzió
- Garay Pince - Szekszárd, Garay tér 19.
- Korona Borház - Szekszárd, Fáy A. út 2.
- Vesztergomi Borház - Szekszárd, Béla tér 7.
- Liszt Pincészet - Szekszárd, Rákóczi u. 132.
- Ribling Pince - Istifángödre
- Frankos Fogadó - Hosszúvölgy 1.
- Fekete Borpince - Ivánvölgy
- Mészáros Borház és Pince - Szekszárd, Kossuth L. u. 26.
- Szekszárdi Borvidék Borút Egyesület
- Szekszárd, Béla tér 8.
- Néprajz, hagyományőrző kézművesség
Szekszárdon és térségében nagy hagyománya van a kézművességnek. Az országban egyedülálló a "Mézédes Emlékeink" nevet viselő Mézeskalácsos, Gyertyaöntő és Cukorkészítő Múzeum. Itt és más hagyományőrző kézművesek műhelyeiben nemcsak a régi eszközökkel és munkafolyamatokkal ismerkedhetnek meg a vendégek, hanem lehetőségük van vásárlásra, előzetes egyeztetés alapján élő mesterség-bemutatón való részvételre ill. a fortélyok kipróbálására is.
A közeli Sárköz néprajzi értékeit a hangulatosan berendezett Bogár Tanya magángyűjteményében csodálhatjuk meg.
"Mézédes Emlékeink" Mézeskalácsos, Gyertaöntő és Cukorkészítő Múzeum
Szekszárd, Munkácsy M. u. 8/a
Bogár Tanya
Szekszárd, Szőlőhegy út 52-54.
Tolna Megyei Népművészeti Egyesület
7100 Szekszárd, Bajcsy-Zs. u. 7.
Szekszárd kulturális életét gazdagítják visszatérő nagyrendezvényei. Közülük kiemelkedik a Szekszárdi Pünkösdi Fesztivál, az Alisca Bornapok, (június eleje), a Szekszárdi Szüreti Fesztivál (szeptember utolsó hétvégéje), a háromévente júliusban megrendezett Duna-menti Nemzetközi Folklórfesztivál és az ország egyik legrangosabb kerékpárversenye, a nemzetközi versenynaptárban is szereplő FIAT Gemenci Nagydíj Nemzetközi Országúti Kerékpárverseny (július közepe).
A Szekszárdtól 6 km-re található Gemenci erdő Magyarország legnagyobb ártéri erdeje, féltett kincs, 1996 áprilisától a Duna-Dráva Nemzeti Park része. A Duna szabályozása folytán kialakult belső tavak, holtágak és rétek világát sűrű, dús ártéri vegetáció teszi különlegessé. Az erdei kisvasút Bárányfok és Pörböly között mintegy 30 km hosszan járja be az erdőt. A Sió-csatorna torkolati zsilipjétől, az árvízkaputól induló sétahajóról bepillantást nyerhetünk a Duna és a holtágak gazdag vízivilágába. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által kialakított tanösvények (Bárányfok, Malomtelelő-tó, Pörböly), madármegfigyelő tornyok és bemutató helyek a terület megismerésének számos lehetőségét nyújtják.
Gemenci Kiránduló Központ: "Élet az ártéren" kiállítás a millennium idején emelt Trófea Múzeum épületében, finn tipusú, téliesített faházak, kemping, Trófea Étterem, borkóstolás, sétakocsikázás, lovaglás. Kirándulás kisvasúttal, sétahajózás, gyalogtúra egyénileg vagy túravezetővel, tanösvény, kerékpártúra Bajáig (kerékpárkölcsönzés), gyermekeknek játszótér, szalonnasütés, grillezési lehetőség.
Cím: Szekszárd, Bárányfok.
Duna-Dráva Nemzeti Park Taplós-Gógai Bemutató Övezet, Észak-Gemenc: Őshonos háziállat bemutató, halászati, kézműves- és kismesterség bemutatók, szakvezetéses túrák, lovas fogatozás, ízelítő hagyományos sárközi ételekből, borkóstoló, programok egyedi igények szerint.
Cím: Zöld Pagony Bt. 7100 Szekszárd, Cinka u. 6.
- Kirándulások Szekszárd környékén
A Szekszárd és Báta között húzódó tolnai Sárköz pompás népviseletéről és jellegzetes népszokásairól nevezetes tájegység. A viselettel és a ma is élő hagyományokkal a decsi Tájházban, a Faluházban és a Babamúzeumban ismerkedhetünk meg.
Bátán a tájház, Czencz János festőművész emlékmúzeuma, népművészeti szoba és tojáshímzés-bemutató várja a vendégeket. A sárközi hímzés, szövés, gyöngyfűzés és tojásfestés szép alkotásait a hagyományőrző kézműveseknél meg is vásárolhatjuk.
A Szekszárdi-dombság egyik legszebb és legnépszerűbb kirándulóhelye a védett Sötétvölgyi-erdő, botanikai és zoológiai érdekességekkel.
Szálka festői környezetben fekvő kis település, tisztavizű tavainak köszönhetően kedvelt kiránduló- és horgászhely. A határában álló görögszói kápolnától szép kilátás nyílik a környékre. Grábóc szerb templomáról és kolostoráról nevezetes. A kakasdi, Makovecz Imre tervei szerint épült faluház két tornya a székelyföldi és a németajkú laskosság békés egymás mellett élését szimbolizálja.
A hagyományőrző kézművesség iránt érdeklődők feltétlenül keressék fel Tolnán Horváth Tibor és Tiborné kékfestő műhelyét, ill. Faddon Gáti Mariann népi naív képzőművész meghitt hangulatú Mítosz Mesegalériáját, ahol a művésznő szívesen be is mutatja fa és kerámia szobrait, népi naív festményeit.
Fadd-Dombori népszerű üdülőhely a Duna-holtág mentén.
A szekszárdi történelmi borvidékhez tartozó Sióagárd-Leányvár pincefaluja mintegy 340 pincével, présházzal büszkélkedhet. A kulináris élvezeteket kedvelők Faddi Varga János királyi főszakács által készített reneszánsz királyi lakomán vehetnek részt, amit saját készítésű ágyas pálinkái (mazsolaágyon érlelt pálinkafélék) kóstolása előz meg.
A Probusz Pince sióagárdi népviselet-bemutatóval egybekötött, szabadmerítéses borkóstolóval várja a vendégeket.
A sióagárdi népművészettel a Tájházban is ismerkedhet az érdeklődő.
Harcon a párlatpalackozó üzemben a pálinka- és likőrkóstolók mellett, pálinkatörténeti előadások keretében a népi ágyas pálinkákról is hallhatunk.
A közeli Zomba-Szentgálszőlőhegyen az exkluzív Szent Gaál Kastély és a Barrique Borház várja az igényes, borértő vendégeket.
Tourinform Szekszárd
7100 Szekszárd, Garay tér 18.
Tourinform Tolna
7100 Szekszárd, Bajcsy-Zsilinszky u. 7.