Szombathely
Krisztus születése után 50 körül Pannónia kelta lakossága már megbékélt a római hódítókkal. Ekkor Claudius császár elrendelte, hogy a Duna-vidéki tartományok határait véglegesen állapítsák meg, a közigazgatást rendezzék, az Apolló istenről elnevezett XV. Legio katonáit szereljék le és juttassák őket földhöz. A letelepedésre megfelelő, és földművelésre alkalmas földet az Alpok és a Rába folyó között találták számukra. Várost alapíttatott a császár és a települést az ott folyó pataktól Savariának nevezték el. A római város hamar virágzásnak indult és Pannónia tartomány polgári központjává vált. A vidék jelentőségét növelte, hogy már az i.e. első évezred kezdetétől itt haladt át az ismeretlen északot a mediterrán világgal összekötő kereskedelmi útvonal, az úgynevezett Borostyánkő út.
860 körül a város a salzburgi érsek fennhatósága alatt állt, majd a 11. század folyamán a győri püspökség birtokába került. 1578-ban a törökök támadásai elől a vasvári káptalant és a levéltárat a városba telepítették, így vált Szombathely a megye székhelyévé. A város központjában a mai Fő téren tartott szombati helyi vásároknak köszönheti Szombathely mai nevét.
Szily János püspöksége idején (1735-1799) Szombathely jelentős barokk terekkel, épületekkel gazdagodott. A püspök építtette a Székesegyházat, a Püspöki Palotát, ekkor épült a mai Megyeháza, és más épületek is, melyek Magyarország legegységesebb barokk terét övezik. Éhen Gyula polgármestersége alatt Szombathely modern várossá fejlődött, nagyszabású villamosítás indult meg, elkészültek a csatornák, vasútvonalak, utak és házak épültek. A Szombathelyen sétáló vendég joggal érezheti, hogy két évezred mai örököse. Hiszen barangolása során a római kori Isis szentély és a Romkert több évezredes hangulatot árasztó világából a barokk Berzsenyi téren át a klasszicista, rendhagyó alakú Fő térig juthat.
A nézelődésben megfáradt vándor a számtalan gyönyörű park valamelyikében pihenhet meg egy kis időre, mielőtt újból belevetné magát az alpokaljai város nyüzsgő forgatagába. Szombathely nagy hangsúlyt fordít a parkok és zöldövezetek gondozására, virágosítására; zöld felületeinek nagysága 160 ha. Méltán aposztrofálják tehát Szombathelyt "Zöld város"-ként. Jelentős területűek történelmi parkjai (Brenner, Gayer, Szent István, Ezredévi, Pelikán parkok) és nevezetes fasorai, melyek nagymértékben hozzájárulnak a változatos, ugynakkor harmonikus városkép megteremtéséhez. A város építészeti emlékei mellett kiemelendők nagyrendezvényei is, melyek az egész év folyamán tartalmas, igényes elfoglaltságot nyújtanak.
- Látnivalók, nevezetességek
Fő tér: A történelmi belváros szerkezetében máig őrzi középkori formáját. A Fő tér, korábban piactér adott helyet több évszázadon keresztül a szombathelyi heti és országos vásároknak. Innen is kapta a nevét a település: Szombathelyen szombaton tartották a heti vásárokat. A közkedvelt teret számos műemléképület ékesíti (pl. a híres színésznő Márkus Emília és az egykori igazságügy-miniszter Horváth Boldizsár lakóháza, de itt találhatjuk meg Joyce kedvenc regényhőse, Leopold Bloom szülőházát is). 2000-ben helyezték át a Fő térre az egykor a pestisjárvány emlékére állított neogótikus Szentháromság-szobrot, melyen a város nyitott kapukat ábrázoló címere látható. Érdemes betérni az OTP bankfiókjába is, ahol az üvegpadló alatt az egykori Savaria római korból származó maradványai tekinthetők meg.
Művészetek Háza Pincegaléria: Tematikus időszaki kiállítások kortárs képző-, ipar- és fotóművészetekből. Cím: Szombathely, Fő tér 10.
Eölbei-ház: 1796-ban Hefele Menyhért tervei alapján készült el a késő barokk, klasszicista vonásokat is tükröző épület. Előtte látható Szily János - az első szombathelyi püspök - ülőszobra.
Papi Szeminárium: A Templom téri barokk épületegyüttes 1780-ban elkészült darabja a Szeminárium, mely 1790-ben kezdte meg működését. Előtte itt működött a város első nyomdája, ahol Mikes Kelemen leveleit első ízben nyomtatták ki Magyarországon. Az épület emeletén található az Egyházmegyei Könyvtár. A díszes termekben ma 70 ezer kötetet őriznek. A gyűjtemény kiemelkedő darabjai a középkori kódexek és különleges ősnyomtatványok.
Szombathelyi Püspöki Levéltár: Szombathely, Berzsenyi D. tér 3.
Székesegyház: Szily János püspök építtette a lebontott vártemplom és várpalota helyén, római maradványokon Magyarország harmadik legnagyobb templomát, amely Hefele Menyhért fő műve. Alaprajza latin kereszt alakú, megnyújtott szentélyrésszel, rövid kereszthajószárnyakkal. Itt ismételte meg Kunc Adolf és Eötvös Lóránd a Föld forgását bizonyító ingakisérletet. A második világháborúban a várost ért bombatámadás során a Székesegyház súlyosan megsérült, a csodálatos mennyezeti freskóknak és oltárképeknek csak csekély hányadát sikerült megmenteni. A Székesegyház szakaszos restaurálása napjainkban is tart.
Járdányi Paulovics István Romkert: Savaria maradványainak legnagyobb egybefüggő részletét a Romkert tárja a látogatók elé. A Romkertben végzett ásatások során 1-4. századi és középkori épületmaradványok kerültek a felszínre: császári palota, közfürdő, vámház, Mercurius-szentély, továbbá műhelyek, fazekaskemencék, római útmaradványok, mozaikfelületek és vár. Legértékesebb része a palotakomplexum. Hatalmas csarnokát egykor mozaikpadló takarta, mely mai töredékes állapotban is Pannónia legnagyobb összefüggő mozaik felülete. A 2001-ben megnyílt új állandó kiállítás az egykori fazekasnegyedből és Savaria territóriumán előkerült fontosabb leleteket mutatja be. Cím: Szombathely, Mindszenty J. tér 1.
Püspöki Palota: Szombathely legszebb késő barokk palotája a 18. század végén épült Hefele Menyhért tervei alapján, az egykori középkori vártemplom közelében. A földszinti boltozott kocsibejáróból díszes lépcsőház vezet a palota legszebb termébe, melynek belső terét Anton Maulbertsch falképei és mennyezetfreskói díszítik. 1991-ben II. János Pál pápa a palota erkélyéről mondott áldást a hívőkre. A Püspöki Palota általában nem látogatható.
Sala Terrena: A Püspöki Palota földszíntjén látogatható a Sala Terrena, hazánk első múzeuma, ahol az egykori középkori várban, majd Szily János püspök által gyűjtött római korból származó feliratos kövek láthatók; a köveket valaha Mátyás király is megcsodálta. A terem falait Dorff-maister Savaria antik emlékeit egörökítő freskói díszítik. Cím: Szombathely, Mindszenti J. tér 1.
Megyei Művelődési Központ Médium Galéria: A galéria csak időszaki kiállításokat mutat be a kortás képző-, és iparművészet, fotóművészet, népi kézművesség témáiban. Cím: Szombathely, Ady tér 5.
Smidt Múzeum: A ház a középkori vár délkeleti bástyájára épült. Ezekre támaszkodnak a pince, illetve az alagsor boltívei. A múzeum alapítója Dr. Smidt Lajos korházigazgató főorvos volt, aki magángyűjteményét Szombathelynek és a megyének ajándékozta 1968-ban. Állandó kiállítás: Vas megyei régészeti leletek; Hadtörténeti gyűjtemény (1848-49., első és második világháború; 1956., Kard és szablyagyűjtemény a Monarchiából.); Pénz- és érmegyűjtemény; Orvostörténeti kiállítás; Üvegművészeti kiállítás; Antik és ritka könyvek (16-18.század) kiállítása; Barokk, empire és biedermeier lakberendezési gyűjtemény; (bútorok, porcelánok, ötvösmunkák, festmények, órák, viselettörténeti kiállítással). Cím: Szombathely, Hollán E. út 2.
Megyeháza: A barokk stílusú épületet 1775-79 között emelték, mai homlokzatát Hauszmann Alajos tervezte. Ma itt működnek a Megyei Közgyűlés hivatalai.
Savaria Tourist Galéria: Tematikus időszaki kiállítások kortárs képző-, ipar- és fotóművészetekből. Cím: Szombathely, Berzsenyi D. tér 2.
Isis Galéria: Neves kortárs művészek alkotásainak bemutatása és értékesítése. Az anyag folyamatosan cserélődik. Cím: Szombathely, Kossuth L. út 9.
Iseum: Szombathely talán legismertebb ókori építészeti emléke az Isis istennő tiszteletére épült szentély, melynek régészeti kutatása, restaurálása jelenleg folyamatban van. Az Iseum a munkálatok alatt nem látogatható.
Szombathelyi Képtár: Az 1985-ben megnyílt szombathelyi képtár országos gyűjtőkörű múzeum, évente 15-20 időszaki kiállítást rendez. Törzsgyűjteményében régebbi (17-19. századi) darabokat is őriz, de a művek többsége 20. századi magyar művészekhez kötődik. Sok kép származik a 80-as évek új festészeti hullámából, de jelenleg a gyűjtés elsősorban a fiatal művészek munkáira irányul. A Képtár tulajdonát képezi a kortárs textilgyűjtemény, amelynek 2500 darabból álló anyaga főként a már 1970 óta Szombathelyhez kötődő textilbiennálék nyomán került a múzeumba. Állandó kiállítás: Válogatás a Szombathelyi Képtár 20. századi gyűjteményéből. A gyűjteményben fő hangsúlyt kapott az 1960-70-es évek neoavantgarde generációja, a konceptualizmus képviselői, és a 90-es évek fiatal képzőművészeinek bemutatása. A gyűjteményből kiállításra kerültek az 1920-20-as évekből Derkovits Gyula, Dési Huber István, Veszelszky Béla, Kassák Lajos és Ámos Imre művei. Cím: Szombathely, Rákóczi F. út 12.
Zsinagóga: Ludwig Schöne tervezte keleti és romantikus elemek felhasználásával az egykori zsidó templomot, mely 1975 óta hangversenyteremként működik. Mellette a második világháborúban elhurcolt zsidók emlékműve látható.
Szent Erzsébet-templom: 1360-ban az itáliai Szienai János ferences rendtársaival együtt építette fel gótikus stílusban az alapfalaiban még ma is meglévő csarnoktemplomot. Előtte a középkorban Remete Szent Antal tiszteletére emelt kórháztemplom állt itt, mellette ispotállyal. Az 1630-as években barokk stílusban építették át a templom hajóját, a szentély azonban megmaradt eredeti stílusában, mely napjainkig a város kiemelt gótikus emléke. Egyik mellékoltárán látható a fallal körülvett város legrégebbi képe is. Barokk berendezéséből említésre méltóak az oltárok és a szószék.
Szent Márton-templom: A hagyomány szerint a Szent szülőháza fölé épített templom valójában a Kárpát-medence egyetlen, a 4. század óta folyamatosan használt kultuszépülete. Az egykori temetőkápolna helyén már a 9.században templomot emeltek. A szentély román kori és gótikus részleteket őriz. Az épület jelenlegi barokk formáját 1668-72 között nyerte el. A templom előtti kúton áll Rumi Rajki István szobra - Szent Márton megkereszteli édesanyját - emlékeztetve a város és leghíresebb szülöttjének kapcsolatára.
Savaria Múzeum: Állandó kiállítások: "Tájak, korok, települések" - A kiállítás a Nyugat-Dunántúl föld- és élettörténetét mutatja be a séi őskőkori falu, a bronz-kori Velem-szentvidi város és a római Savaria településeit kiemelve. A díszteremben láthatók a jáki apostolszobrok - a késő román művészet legszebb magyarországi példái. Kőtár: Az alagsori Lapidarium legjelentősebb emlékei a capitoliumi triász szobortorzói, a fogadalmi oltárok, pogány és ókeresztény sírkövek. Cím: Szombathely, Kisfaludy S. út 9.
Északi Vízmű Kiállítás: Savaria, mai városunk elődje saját vízvezeték- és csatornahálózattal rendelkezett már az ókorban. A rómaiak a Kőszegi-hegység forrásainak vizét 20-25 km hosszúságú agyagvezetéken, illetve falazott csatornákon szállították Savaria polgárainak. Az Északi Vízmű épületében a szombathelyi vízmű száz éves fejlődését bemutató kiállításon túl a gyűjtőkút működése, és a kutak vizét vezető járható betonalagút is megtekinthető. Cím: Szombathely, Váci M. út 30/A
Erdészeti Tudományos Intézet Kámoni Arborétuma: A Gyöngyös-patak partján fekvő 27 hektáros botanikus kertben a mérsékelt és hideg égöv fa- és cserjefajai láthatók. A gyűjtő- és megőrző tevékenység mellett az arborétum az erdészeti növénynemesítés egyik kutatóbázisa. A kert az év minden szakaszában tartogat látnivalókat, de legkedveltebb látogatási ideje a május, a rododendronok virágzási ideje. Cím: Szombathely, Szent Imre herceg út 102.
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriuma: Európa egyetlen tematikus csillagászati szakgyűjteménye. A századforduló (19-20.század) tudományos műhelyében végzett európai színvonalú asztrofizikai kutatások eszközeit és eredményeit korunk legújabb csillagászati felfedezéseinek multimédiás szemléltetésével együtt tárja a látogatók elé. A kiállítás témái: Gothard Jenő műszerei, technikatörténeti emlékek. A Herényi Asztrofizikai Obszervatórium csillagászati tevékenységének eredményei. Alapvető csillagászati ismeretek szemléltetése, bemutatása - interaktív formában. Cím: Szombathely, Szent Imre herceg út 112.
Vasi Múzeumfalu: A Vasi Múzeumfalu a megye elmúlt két évszázadának paraszti életformáját, a népi építészeti kultúrát mutatja be. A skanzen 1973-as megnyitása óta 27 településről 43 építményt sikerült átmenteni és újból felépíteni. Őshonos magyar háziállatfajták betelepítése, az itt létrehozott etnobotanikai kert növényvilága, és a rendszerességgel szervezett hagyományőrző programok teszik teljessé, élő és eleven színterekké a múzeumfalu portáit. Cím: Szombathely, Árpád út 30.
Jáki templom és a Szent Jakab-kápolna -
Ják
Jeli Arborétum -
Kám
Eörssy-kastély -
Nárai
Szelestei Arborétum -
Szeleste
Széchenyi-kastély -
Rum
Ambrózy Migazzi-kastély -
Tanakajd
Avar kori Múzeum -
Vasasszonyfa
Ó-Ebergényi-kastély -
Vasszécseny
Új-Ebergényi-kastély -
Vasszécseny
Bezerédj-kastély -
Zsennye
Tourinform Iroda:
9700
Szombathely, Kossuth u. 1-3.