Vác
Vácnál, hol a Duna túljut a Börzsöny és a Cserhát hegységen, és a folyóhoz lefutó dombok lábánál átkelésre is mód nyílik, kilenc évszázaddal ezelőtt város született...
Korábban e vidék honfoglalók fejedelmi szálláshelye volt, majd első szent királyunk, István elhatározásából püspökség alakult itt. A püspökvár védelmében magyar és német város született, melynek polgárai élénk kereskedelmi és kézműves központot, jeles papjai messzire ható szellemi és művészeti centrumot teremtettek. A polgárházakkal, templomokkal és kolostorokkal ékes város a törökök megjelenéséig virágzott. Nyomukban az ostromoktól, tűzvészektől szinte teljesen elpusztított, elhagyott és kifosztott város fogadta szabadítóit (1686). A 18. század az újjászületésé: a visszatérők, a telepesek és a mecénás püspökök barokk várost teremtettek a romokból. Vác mindig is a nagy szellemi központok - Buda, Visegrád, Esztergom és Pest vonzásában élt, de megőrizte egyéniségét. Építészeti egyéniségét is, mely a kisvárosi és a nagylélegzetű barokk művek sajátos együttlétéből fakad, melyben a Dunára táruló képben, a vízparti városfészek, Tabán és Burgundia apró házai felett a székesegyház kupolája, a szerzetesi templomok tornyai uralkodnak, vagy a Március 15.-e téren, hol együtt érezhetők a polgárok egyszerűbb házai a Városházával és az irgalmas ispotállyal, velük szemben pedig a középkori maradványokat is láttató régebbi püspöki palotával, a későbbi Siketnéma Intézettel. A főtér egyik gyöngyszeme a domonkos templom, melynek egykori kriptája a polgárság és a papság temetkezőhelyeként szolgált 1731-1808 között, majd elfalazták és feledésbe merült. A templom felújítási munkálatai során került elő a kripta lejárata 1994-ben, és szükségessé vált a temetkezőhely kiürítése, átalakítása. A kripta különleges klimatikus körülménye között a koporsóban természetes módon mumifikálódtak a tetemek, meglepő épségben maradtak fenn a koporsók, viseletek, temetkezési kellékek. A jelentős művelődéstörténeti értékű leletegyüttest a múzeumi munkacsoport tárta fel: 1994-95-ben. Egészen más arca van az egyházi központnak, melyet a párizsi indíttatású forradalmi építészet nálunk egyedülálló épülete, Isidore Canevale műve, a székesegyház ural, és elegáns főhomlokzata mögött F.A. Maulbertsch képei élvezhetők. Egy harmadik látvány az érett barokk szobrászat mesterműve, a Szentháromság-oszlop, vagy a város déli részén, a Gombás-patak hídján álló szentek alakjai, és nem utolsósorban a Felsőváros végén, Mária Terézia fogadására emelt diadalív 1764-ből. A régi és az új jól megfér egymás mellett, hisz Vác iskolaváros is, vonzáskörzetének szellemi, kereskedelmi központja. Kitűnő közlekedése vendégszerető közönsége okán gyarapodik a város idegenforgalmi szerepe is, ami köszönhető barokk műemlékeinek is.
- Látnivalók: Vác műemlékei és nevezetességei
Irgalmas rendi kórház és kápolna - Vác, Március 15. tér 7-9
Városháza - Vác, Március 15. tér 11.
Görög templom - Vác, Március 15. tér 19
Fehérek temploma és rendház - Vác, Március 15. tér 22.
Kuria - Vác, Március 15. tér 20.
Siketnémák Országos Intézete - Vác, Március 15. tér 6.
Nagypréposti Palota - Vác, Március 15. tér 4.
Kőkapu - Vác, Köztársaság út 69. sz. előtt
Fegyház - Vác, Köztársaság u. 64-66.
Hegyes torony - Vác, Liszt Ferenc sétány 12.
Piarista templom és rendház - Vác, Szentháromság tér.
Székesegyház - Vác, Konstantin tér.
Szeminárium - Vác, Konstantin tér 1-5.
Papsarok épületei - Vác, Konstantin tér 11, 13 és 15.
Kispréposti palota - Vác, Konstantin tér 10.
Püspöki Palota - Vác, Migazzi tér 1.
Püspöki Könyvtár - Vác, Migazzi tér.
Ferences templom és redház - Vác, Géza király tér.
Hétkápolna - Vác, Derecske dűlő 2.
Gombás-patak hídja - Vác, Diadal tér.
Vörösház - Vác, Dr. Csányi krt 52.
Honvédemlékmű - Vác, Derecske dűlő
Kálvária - Vác, Argenti Döme tér.
Református templom - Vác, Takács Ádám utca.
Rókus kápolna - Vác, Galcsek utca.
Strandfürdő - Vác, Szentháromság tér 1-3.
- Programok, rendezvények, fesztiválok:
Váci Tavaszi Fesztivál
Váci csata
Dunakanyar Művészeti Hetek
Váci Világi Vigalom
Őszi Művészeti Hetek
Vác, Március 15. tér 16-18
Dunakeszi, Erdőkertes, Fót, Göd, Kismaros, Kosd, Nagymaros, Penc, Szentendre, Szob, Tahitótfalu, Verőce, Visegrád, Vácduka, Kisoroszi, Sződliget.