Villány
Régészeti ásatások alkalmával a Villányi-hegy lábánál megtalálták azt a római kori villát, amelynek házi oltárán a bor tárolására alkalmas cserépedény is elõkerült. Ez ékes bizonyítéka annak, hogy ezen a submediterrán tájon már 2000 éve a szõlõ és a borkultúra jelen van. A magyarok, a rácok és késõbb a németek (dunai svábok) folytatták ezt a nemes hagyományt. A német telepesek a magukkal hozott vörösbort adó fajtát, az oportót úgy honosították meg, hogy az alapja lett a mai vörösbor kultúrának. Itt élt és alkotott Teleki Zsigmond szõlõnemesítõ, aki világhírnévre tett szert az általa elõállított alanyfajtával, amely a filoxéravész után a szõlõszaporítás máig használt módja szerte a világon. Munkásságát a Bormúzeumban ismerhetik meg.
Eme történelmi múltra és a mai magas színvonalú borkultúrára tekintettel nemzetközi zsűri adományozta 1987-ben Villány városának a "Szőlő és a bor városa" címet. Egy évre rá megalakult a Villányi Borőrök Borrendje, melynek a legkiválóbb borászok a tagjai.
Villány minden utcájában táblák jelzik hol kóstolható, hol vásárolható a kiváló minõségû villányi bor. A magas minõséget az itt elsõként megalakult Borút Egyesület is vigyázza. Panziók és igényesen kialakított magánszállások, valamint több kiváló étterem közül lehet választani.
A város fő rendezvénye a Villányi Vörösbor Fesztivál, amit minden évben október elsõ hétvégéjén háromnapos rendezvényként tartanak meg. Ezen a szõlõsgazdák mellett, a város fiataljai ünneplik az új bort a Kékoportót, amelyet az idelátogató vendégek is megkóstolhatnak a borkútból vett mintával. Az ünnepen a magyar borrendek díszruhás felvonulása, valamint a népiegyüttesek, zenekarok és tánccsoportok láthatók, hallhatók. A három-nemzetiségű Baranya-, a testvérvárosok- és a szomszédos Horvátország küldötteinek díszes felvonulása felejthetetlen élmény minden résztvevõ számára. Az ünnepet három napos vigalom zárja, amelyre 15.000 ember látogat el évente Villányba.
Európai bordalfesztiválként ismert a másik nagy rendezvény, amelyre a jelentkezõk a kontinens bordalait hozzák Villányba, Pécsre.
- Szabadidõs programok:
- Barangolás a villányi pincékben, borkóstolás, vásárlás.
-
Szoborpark megtekintése.
-
Bormúzeumi látogatás, vásárlás.
-
Gyalogtúra a Villányi hegyen át.
-
Lovaskocsival a szõlõk között.
-
Lovaglás
-
Kerékpártúra a Villánykövesdi pincesorhoz.
-
Fürdési program Harkányban (télen is), Siklóson, Beremenden.
-
Városnézés Pécsett.
-
Hajókirándulás a Dráván (csárdaprogrammal, cigányzenével).
-
Dunai fürdés Mohácson.
-
Horgászat Ivánbattyánban és Márokon.
- Nevezetességek, látnivalók Villányban és környékén:
- Villányi kálváriadomb
- Villányi Bormúzeum
- Nagyharsányi szoborpark
- Máriagyűdi katolikus templom
- Siklósi vár és a török dzsámi
- Palkonyai kupolás templom
- Bólyi Mezőgazdasági Múzeum
- Nagynyárádi kékfestő manufaktúra
- Pécsváradi vár megtekintése
- A mohácsi csata emlékhelye Sátorhelyen
- Szerbtemplom Dunaszekcsőn
- Sellyei arborétum
- Szigetvári vár
Forrás: villany.hu
Programok Villányon
Augusztus 4-6. - HARKÁNY, SIKLÓS, VILLÁNY
TENKESALJA FESZTIVÁLINFORMÁCIÓ:Siklósi Várszínház Kht.
7800 Siklós, Vajda János tér 8.
Tel./Fax: 72/579-427
E-mail:
varsiklos@freemail.hu